SON DAKİKA

Giresun Tarafsız Gazetesi

Giresun Ticaret Borsası, Aldığı Hibeyle…

Giresun Ticaret Borsası, Aldığı Hibeyle…
Bu haber 15 Temmuz 2021 - 16:07 'de eklendi ve 27 kez görüntülendi.
Spread the love

Giresun Ticaret Borsası’nın Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’ndan hibesini aldığı;

“Giresun Tombul Fındığının Coğrafi Orijini ve Çeşidini Belirlemeye Yönelik Objektif Test Metotlarının Geliştirilmesi” projesi kapsamında yapılacak faaliyetlerle ilgili olarak TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi uzmanlarıyla online bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıda; proje kapsamında yapılacak olan aşağıdaki çalışmalar hakkında detaylı olarak görüşüldü.

a) Giresun Tombul Fındığı Coğrafi İşaret Bölgesi ve bu bölge dışındaki diğer fındık üretimi yapılan bölgelerden yeterli sayıda fındık örneği temin edilecektir.

b) Polar ve Apolar fraksiyonlar tüm fındık örneklerinden ekstrakte edilecektir. Ekstraksiyondan önce, fındıklar görüntü analiz cihazı ile fotoğraflanacak ve CIE L*a*b* renk parametreleri belirlenecektir. Yağ asitleri, tokoferol ve sterol kompozisyon analizi de yağ ekstraktları (Apolar) üzerinde yapılacaktır.

c) Polar ve Apolar fındık ekstraktlarının FT-NIR, FT-IR, RAMAN, düşük alan 1H ve 13C NMR spektrumları elde edilecektir. FT-NIR ve RAMAN analizi ekstraksiyondan önce bütün fındık çekirdeğinde de yapılacaktır.

d) Fındıklardan elde edilen yağ ekstraktlarının oksijen ve karbon sabit izotop oranları IR- MS tekniği kullanılarak belirlenecektir.

e) Her analitik teknikten elde edilen veriler önce ayrı ayrı, daha sonra birleştirilerek çok değişkenli istatistiksel analiz yöntemleri (PCA, PLS-DA, OPLS-DA vb.) ile birlikte işlenecek ve istatistiksel ayrım modelleri oluşturulacaktır. Bu işlemler coğrafi işaret bölgesinde yetiştirilen Giresun Tombul Fındığının diğer bölgelerde yetiştirilen fındık
çeşitlerinden ayrıştırılmasına olanak sağlayan Market Bileşikler tespit edilecektir.

Bu çalışmalar kapsamında özellikle sahada yapılacak olan ve kritik öneme sahip fındık numunelerinin toplanması, toplanacak numune miktarları, numunelerin toplanacağı şehirler ve ilçeler ile numunelerin kurutularak saklanması konuları ele alınmıştır.

Toplantıya; Giresun Ticaret Borsası adına Genel Sekreter Eren NİZAM ile Laboratuvar Müdürü Güray ZOMP, TÜBİTAK MAM adına Gıda Enstitüsü Müdürü Do. Dr. Cesarettin ALAŞALVAR, Dr. İbrahim Sani ÖZDEMİR, Dr. Tarık ÖZTÜRK, Dr. Öznur KARAOĞLU ile Araştırmacı Emel ÖNDER FIRAT katılım sağlamıştır. Toplantı sonunda saha çalışmaları planı hazırlanarak Ağustos 2021 fındık hasat dönemi ile numunelerin toplanmaya başlanması için ekip oluşturulmuştur.

Proje ile elde edilecek veriler ışığında fındık çeşitleri içerisinde üstün kalitesi ile ön plana çıkan ve gıda endüstrisi tarafından öncelikli olarak tercih edilen Giresun Tombul Fındığının ; izlenebilirlik, sahtecilik, aslına uygunluk, taklit ve tağşiş gibi sorunları çözüme kavuşacaktır.

Ayrıca, Giresun Tombul Fındığının coğrafi ve botanik kökeninin belirlenmesinde kullanılabilecek objektif test yöntemleri geliştirilecektir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER